We wtorek 15.12.2009 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy, odbyło się oficjalne otwarcie "Mikromuzeum Informatyki", które mieści się w szkolnej pracowni komputerowej. Muzeum Regionalnego w Dębicy doceniając poziom kolekcji i pionierską inicjatywę w regionie, objęło wystawę swoim patronatem. "Mikromuzeum informatyki" jest drugą taką placówką w Polsce i pierwszą w regionie.
Pan Marek Braun, twórca muzeum, wskazał na główny cel utworzenia ekspozycji - przedstawienie rozkwitu myśli ludzkiej, jako inspiracji dla młodzieży w wyborze drogi życiowej, na przykładzie rozwoju szeroko pojętej informatyki. Dynamika zmian w tej dziedzinie sprawia, że rozwiązania sprzed zaledwie 10 lat są już nieefektywne - jak na dzisiejsze czasy - ale dalej posiadają ogromny walor poznawczy. Ich dokumentowanie i prezentacja w formie wystawy ukazuje ogromny wysiłek naukowców i inżynierów, dając jasny przekaz dla zwiedzających: bez wysiłku intelektualnego i twórczej pracy rozwój społeczeństwa zostanie zahamowany.
Wiszące na ścianach plansze zapoznają zwiedzających z przełomowymi odkryciami naukowo-technicznymi, które już od czasów starożytnych, stanowiły łańcuch przyczynowo-skutkowy prowadzący do skonstruowania komputera. Poszczególne eksponaty zgromadzone w pracowni obrazują rozwój komputerów domowych od początku lat 80. XX wieku.
Można podziwiać dawne rodzaje sieci komputerowych oraz pierwsze na świecie modele takich urządzeń, jak: palmtop zgodny z IBM PC, mysz optyczną, wewnętrzny napęd CD-ROM pojedynczej prędkości oraz historycznie pierwszy notebook z touchpadem. W specjalnym szklanym regale eksponowany jest spory zbiór mikroprocesorów i pamięci komputerowych.
Spore zainteresowanie wzbudziła kolekcja nietypowych komputerów przenośnych, z których najstarszy pochodził z 1988 r. Prawdziwym hitem okazały się kalkulatory mechaniczne. Najstarszy egzemplarz pochodzi z lat 30. XX wieku.
Ciekawym punktem wystawy jest pokaz filmu zmontowanego ze starych kronik filmowych, prezentującego osiągnięcia polskiego przemysłu komputerowego począwszy od 1961 r. "Bohaterami" filmu były wrocławskie zakłady ELWRO i produkowane tam komputery serii ODRA, znakomite, jak na tamte czasy.
Ekspozycji towarzyszy też projekcja filmu o genialnym polskim informatyku, Jacku Karpińskim. Już 1965 r. skonstruował on komputer KAR-65, 30-krotnie tańszy niż 2 razy wolniejsze ówczesne komputery Odra. Natomiast w 1973 r. zaprojektował minikomputer K-202, który przez wielu badaczy uważany był w tamtych czasach na najlepszą konstrukcję tego rodzaju na świecie. Dość powiedzieć, że wykonywał milion operacji na sekundę i był szybszy od komputerów osobistych typu IBM PC, które powstały dopiero 10 lat później! Niestety, administracja PRL-owska z przyczyn politycznych, doprowadziła do zarzucenia projektu i odsunięcia Karpińskiego od wszelkich prac badawczych.
Mamy nadzieję, ze kolekcję będzie mogło oglądać coraz szersze grono mieszkańców miasta i powiatu a ona sama będzie stale się wzbogacać o równie niezwykłe eksponaty. Dyrekcja szkoły i Muzeum Regionalne pragnie zachęcić wszystkich mieszkańców do przekazywania lub wypożyczania niepotrzebnych, wiekowych urządzeń komputerowych do "Mikromuzeum informatyki", gdzie wyeksponowane w odpowiednim kontekście, będą mogły służyć szerszej publiczności.
Oglądnij galerię