Warsztaty muzealne - foto-kolaż - budujemy własna sztukę

19.07.2008

Kolejna grupa dzieci z dębickich półkolonii uczestniczyła w zajęciach plastycznych przygotowanych na okres wakacyjny w Muzeum Regionalnym.

1

Poznawanie biografii i dokonań Tadeusza Kantora i tym razem łączyło się z własną twórczością, inspirowaną jakimś zagadnieniem bliskim metodom twórczym artysty.

Jednym z głównych mechanizmów, które możemy zaobserwować w spektaklach teatru Cricot 2 jest odwołanie się do funkcjonowania pamięci. Rekonstruując wspomnienia dzieciństwa, nie sposób otrzymać chronologicznej fabuły. "Klisze pamięci"- jak nazywał je autor- dokonują pewnego wyboru w masie rzeczywistości. Uczestnicy warsztatów za zadanie mieli również odwołanie się do takiego sposobu konstruowania nowej, własnej rzeczywistości.

Collage, który mieli za zadanie stworzyć uczestnicy, okazał się także niezmiernie pomocny przy zilustrowaniu kantorowskiej idei "teatru niemożliwego". Sceny enigmatyczne, zagadkowe, niezwiązane ze sobą wzajemnie, różnorodne - to jeden z etapów twórczości teatralnej Kantora. Odbiór efektów plastycznych prac uczestników jest zbliżony do recepcji przedstawień "teatru niemożliwego" - dokonuje się poprzez kojarzenie wzajemnych relacji przedmiotów i scen wybranych przez twórcę.