Warsztaty muzealne- notatka dla muzyka

Warsztaty muzealne dla dzieci staja się doskonałą okazją do poznania dziejów rodziny kompozytora i jego związku z Dębicą, a zarazem zobaczenia jego twórczości w szerszym kontekście- tym wypadku była to muzyka awangardowa i malarstwo pierwszego abstrakcjonisty Wasyla Kandinskiego. Dzieci miały okazję dowiedzieć się o powiązaniach koloru i dźwięku, przeanalizować prace malarza pod kątem muzycznym i porównać z zagadkową partyturą "Kosmogonii" Krzysztofa Pendereckiego.

1

Warsztaty były skupione wokół sonorystycznych utworów kompozytora i jego "dźwiękowego laboratorium". Dzieci wysłuchały fragmentów: Polimorfi, Anaklasis oraz De natura sonoris- utworów trudnych i odważnych - jednak to, co często dziwi dorosłych, dla dzieci okazuje się bardziej przystępne za sprawą ich ciekawości i wyobraźni. Dzieci dowiedziały się również co oznacza zagadkowy termin.

Zadaniem uczestników było stworzenie graficznej notatki dla muzyka, nie posługując się zapisem nut, lecz własnymi, abstrakcyjnymi symbolami. Stworzone kody miały oddawać dźwiękowy charakter słuchanego utworu Krzysztofa Pendereckiego. Inspiracją do zadania była zresztą wypowiedź samego kompozytora, który zdradzając tajniki swojego warsztatu mówił: "Najpierw rysuję utwór. Składam go z elementów graficznych, które są dla mnie sprawdzalne w muzyce. (...) stanowi to rodzaj skrótu pozwalający zobaczyć utwór"

Wszystkie kompozycje postaramy się przekazać kompozytorowi.

W warsztatach, które odbyły się 16.04.2009 roku uczestniczyli uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy.