Ziemia Dębicka w latach 1939-1944

26 września w Muzeum Regionalnym została otworzona stała wystawa "Ziemia Dębicka w latach 1939-1944" będąca kolejną, trzecią częścią cyklu ukazującego historię naszego miasta i jego okolic. Na wystawie zaprezentowano dzieje miasta i jego mieszkańców w okresie niemieckiej okupacji, ze szczególnym uwzględnieniem losów dębickich Szarych Szeregów i Armii Krajowej oraz dębiczan, którzy byli ofiarami holocaustu, jak i sowieckiej wywózki na Sybir. W otwarciu udział wzięli przedstawiciele władz miejskich oraz wszystkich lokalnych organizacji kombatanckich.

1

Wystawa jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami z okresu okupacji, w większości autorstwa dwóch fotografików - amatorów: dębiczanina Józefa Steca i bawarczyka Michaela Steera. Oprócz tego można zobaczyć zdjęcia z zesłania na Syberię oraz z poligonu Waffen SS Tr. Ub. Heidelager. Zdecydowana większość fotografii jest prezentowana publicznie po raz pierwszy.

Wystawa powstała w oparciu o zbiory własne muzeum, jak również depozyty Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz osób prywatnych.

Dodatkiem do wystawy było wydanie książki pana Janusza Krężela: "Szare Szeregi na terenie Dębicy". Uczestnicy otwarcia mieli możliwość spotkania się i rozmowy z Autorem. To już czwarta pozycja z serii "Biblioteka Dębickich Gryfów". Książka jest do nabycia w sekretariacie Muzeum Regionalnego w Dębicy przy ulicy Ratuszowej 4.

Okazją do otwarcia wystawy były rocznice: 70. wybuchu II wojny światowej, 70. utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, 70. powołania Szarych Szeregów i 65. wybuchu akcji "Burza". Podczas uroczystości dyrektor Jacek Dymitrowski wręczył panu Mirosławowi Kusibabowi specjalny dyplom "Honorowy Darczyńca Muzeum Regionalnego" z podziękowaniem za dotychczasowe dokonania i z prośbą o dalszą przyszłą współpracę.

Po otwarciu wystawy delegacja Muzeum Regionalnego wzięła udział w SP nr 11 w uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy ku czci poległych żołnierzy 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej.